Evo zašto savjet "Jedi manje i kreći se više" ne funkcionira u praksi
Autor: Sara Sirovec, mag. nutr.

Sigurno vam se dogodilo barem jednom. Pričali ste kako želite i trebate izgubiti nekoliko kilograma i kako ste izgubljeni od sve šume informacija i savjeta i onda vam je netko ponudio onaj revolucionarni savjet "ma samo jedi manje i kreni trenirat".
Suštinski taj savjet ima smisla. Kao što smo već pričali, za skidanje kilograma potrebno je ostvariti kalorijski deficit, odnosno moramo unositi manje energije nego što ju potrošimo. Da bi to učinili logično je smanjiti unos hrane i povećati tjelesnu aktivnost (potrošnju energije).
Međutim, nije sve tako crno bijelo.
Ne možemo nekome tko se nikad u životu nije susreo s vježbanjem ili tko opće nema ideju koliko jede i što i koliko mu treba ili ne treba za normalno funkcioniranje, savjetovati da samo manje jede. Time stvaramo kod ljudi strah od hrane, odbojnost, zbunjenost i na hranu se počinje gledati kao na neprijatelja što je plodno tlo za stvaranje poremećaja u prehrani.

Što znači "jedi manje"?
Jedi "manje" je vrlo širok pojam. Nekome je 4000 kcal manje od onoga što inače jede, dok netko jedva da unosi 1200 kcal i zbog dugotrajnih režima kojekakvih dijeta ne može smršavjeti, a konstantno osjeća glad.
Gubitak kilograma nije toliko jednostavan koliko se ponekad pokušava prikazati (nije doduše ni kvantna fizika) i jednak pristup za sve ne funkcionira. Naravno da ćemo drastičnim smanjenjem unosa hrana i povećanjem tjelesne aktivnosti izgubiti kilograme (i to relativno brzo) međutim jednom kad izgubimo kilograme, cilj je da ih i ne vratimo, a razmišljam "sad ću samo jesti manje dok ne izgubim ove kilograme pa onda sve po starom" radimo upravo suprotno i vrlo brzo nadoknađujemo izgubljene kilograma.
Osoba kad kreće u proces gubitka kilograma prvo mora vidjeti i osvijestiti svoje trenutačne prehrambene navike i vidjeti gdje ima prostora za napredak. Zatim je važno educirati se o važnosti hrane za naš organizam te o važnosti pravilne prehrane za održavanje normalnog funkcioniranja organizma. Sljedeći korak je odrediti energetske potrebe s obzirom da dob, spol, stil života i druge parametre te kalorijski unos definirati tako za zadovoljimo sve potrebe.
Također, uz kvantitetu unosa hrana, važno je odrediti i njezinu kvalitetu. Naravno da je moguće samo smanjiti unos hrane i konzumirati isključivo fast food, sokove, grickalice i slatkiše i ako je unos dovoljno nizak, s takvom prehranom i mršavjeti. Međutim, koliko dugo će organizam funkcionirati s ovakvom prehranom je druga strana medalje. Kako ćemo se osjećati, kakva će nam biti kvaliteta života ako smo konstantno umorni, s bolovima u trbuhu, nadutosti, lošeg imuniteta, oslabljene kože i noktiju, sa konstantnom mučninom i vrtoglavicom što su sve posljedice neadekvatne prehrane. Čini li se to kao nešto održivo?
Osim samog unosa hrane, potrebno je optimizirati kompletnu prehranu prema individualnim potrebama svake osobe, koja će zadovoljiti sve energetske i nutritivne potrebe, ali istovremeno istu prehranu učiniti dovoljno fleksibilnom da je se možemo pridržavati cijeloga života.
Treniraj više?

Što se pak tjelesne aktivnosti tiče, savjet "samo se kreći više" nije najsretnije rješenje. Slično kao i s prehranom, nekome će 2000 koraka u danu biti više tjelesne aktivnosti nego što je ima trenutno dok netko već ide redovito u teretanu 3x tjedno, ali rezultati izostaju. Ne možemo ni tjelesnu aktivnost povećavati u nedogled već moramo pronaći način kako optimizirati tjelesnu aktivnost da ona bude najučinkovitija za naše zdravlje, ali i da bude održiva s aspekta vremena s obzirom da smo danas svi zatrpani morem obaveza. Naravno da je tjelesna aktivnost vrlo bitna (čak i neizostavna) u procesu gubitka kilograma, ali ona je esencijalna i ako nemamo problema s kilogramima jer nemojmo zaboraviti da je preporuka Svjetske zdravstvene organizacije barem 150 min/tjedno umjerene tjelesne aktivnosti za održavanje zdravlja. Zato nam je, kao i s prehranom, cilj pronaći održivi način tjelesne aktivnosti kojeg ćemo se moći pridržavati cijelog života, a koji će davati rezultate.
Zaključak
Sve ovo nije jednostavno i zahtjeva vrijeme, ulaganje, edukaciju i slično. Međutim, ako uložite više vremena i volje u početku procesa i ako se dosljedno pojavljujete čak i onda kad vam to stvarno nije prioritet, vrlo brzo preplavit će vas osjećaj zadovoljstva jer radite nešto jako dobro za sebe, a tijelo će vam to brzo početi vraćati tako što ćete se osjećati bolje, snažnije, zdravije, bolje ćete spavati, imat ćete više energije i manje bolova. Uz to, gradit ćete navike bez kojih jednostavno više nećete moći, a na njima ćete biti zahvalni ako ne prije, onda onaj dan kada u starosti osvijestite da ste i dalje potpuno pokretni i samostalni i da je to rezultat rada u mladosti.
Promijenimo ponekad perspektivu i gledajmo dugoročno, a ne samo kratkoročne instant rezultate.
Ako ti treba pomoć u planiranju prehrane, slobodno nas kontaktiraj.
Mi smo tu za tebe.