Motivacija ili navika - pitanje je sad?
Autor: Sara Sirovec, mag.nutr

Jeste li ikad osjetili onaj iznenadni napad entuzijazma i napravili plan kako ćete promijeniti svoj život iz korijena? Krenut ćete trenirati, zdravo se hraniti, pročitati 10 knjiga mjesečno, upisati tečaj plesa i otići barem na 2 putovanja u godini?
I tako entuzijastično stvarno ste i krenuli i sve je bilo super tjedan dan i onda bum. Raspad sistema. Preskočen trening jer pada kiša, burek za doručak jer se dogodilo neplanirani izlazak večer prije, 10 knjiga pretvorilo se u 10 sezona serija na Netflixu, a tečaj plesa je i onako beskoristan pa ste odlučili uštedjeti i preskočiti ovu sezonu. Volja za promjenom ravna je nuli i opet ste ušli u istu petlju ponašanja?
Što se dogodilo? Imali ste stvarno najbolju namjernu i (jasan) plan. Kad je nestalo motivacije? Zašto se ne možete natjerati na promjenu?
Motivacija je stanje ili proces unutar pojedinca koji potiče, održava i usmjerava ponašanje prema određenom cilju
To stanje, odnosno proces je nešto što je pretpostavljeno i ne može se direktno opažati ni mjeriti. Mi smo vrlo često motivirani da promijenimo neke stvari i okolnosti u našem životu i vrlo entuzijastično krećemo u proces promjene, ali često imamo vrlo nejasno ili površno definiranu motivaciju i često ne znamo zašto želimo ostvariti određene ciljeve. Hoće li mi to donijeti iskrenu sreću i zadovoljstvo? Želim li nešto ostvariti samo zato što su to drugi ostvarili? Popuštam li pritisku okoline i uvjeravam sam/a sebe da nešto želim? Ako ostvarim ovaj cilj, što će on za mene značiti?
Obično kada osjetimo motivaciju za nešto, trebali bi zastati, pogledati svoje želje, potrebe i ciljeve i sve dobro preispitati i vidjeti je li nešto stvarno za nas.
Naša motivacija ovisi o mnoštvu unutarnjih (intrinzičnih) i vanjskih (ekstrinzičnih) faktora. Intrinzična motivacija relativno je otporna na protok vremena te ne ovisi o ostvarivanju cilja u jednakoj mjeri kao ekstrizična pa je samim time otpornija na ishode. Neki od primjera intrizične motivacije jesu: zdravlje, osjećaj zadovoljstva, osjećaj postignuća, usklađenost s osobnim uvjerenjima i slično.
S druge strane ekstrinzična motivacija jest kratkotrajan oblik motivacije s obzirom da su nagrade i kazne relativno stabilne, ovise o vremenu, nisu konstantne i s vremenom njihova snaga pada. Primjer su novac, slava, uspjesi, nagrade ili kazne te pohvale.
Motivacija je ono što nam daje početni zalet i što nas gura prema nekom cilju. Međutim, često nakon početnog pika, dolazi do nalog pada i nerijetko odustajanja od ostvarivanja naših ciljeva jer ne vidimo instant rezultate. S druge strane, nije ni realno za očekivati da ćemo svaki dan biti jednako motivirani za sve s obzirom da nam nijedan dan nije isti, mijenjaju nam se okolnosti, ponašanja i raspoloženja, a samim time i životni prioriteti.
Što onda kada motivacija zakaže?

Ono na što se stvarno trebamo fokusirati jest promjena navika, odnosno uspostava novih, zdravih i poželjnih navika.
Navika je oblik ponašanja koje se dovoljno puta ponovilo da je postalo automatsko.
Ako želimo redovito trenirati ili se zdravije hraniti, ne možemo se oslanjati na motivaciju, nego su nam nužne navike. Ono što nam je toliko usađeno da nam je neprirodno bez toga.
A kako ostvariti nove navike?
Za početak važno je osvijestiti da je za usvajanje navika potrebno vrijeme. Nijedna navika (bilo dobra bilo loša) nije nastala preko noći niti će preko noći nestati. Na početku je potrebno uložiti trud i vrijeme da bi usvojili neko ponašanje, ali jednom kad nam se ustali u rutini, teško ćemo moći bez njega. Koliko dugo će to trajati, ovisi od osobe do osobe, a ključ je ne odustati na prvoj prepreci.
Kad smo svjesni da će nam trebati vremena da promijenimo svoje navike, moramo vidjeti što je to što želimo promijeniti, odnosno koje obrasce ponašanja želimo mijenjati i što time želimo postići. U ovom koraku ne trebamo se toliko fokusirati na ciljeve (iako je dobro i njih definirati), nego je važnije fokusirati se na procese koji će nas dovesti do tih ciljeva. Npr., recimo da XY osoba želi smršavjeti i postavi cilj gubitka 15 kg u 3 mj. U procesu stvaranja navika (koje će onda biti održive cijelog života) moramo maknuti fokus s tih 15 kg i vidjeti koji su to procesi koji će me dovesti do tog cilja? Znači li to da ću si pripremiti nutritivno bogat doručak, preskočiti čokoladu nakon ručka, izabrati stepenice umjesto lifta, 3x tjedno odraditi neki trening i sl. Na taj način, osoba kad izgubi željenih 15 kg neće se vratiti na staro nego će imati izgrađene navike koje će nastaviti odrađivati automatski tijekom života.
Ono što također trebamo imati na umu je da navike uvodimo postepeno. Nerealno je očekivati da ćemo u mjesec dana usvojiti 15 novih navika. Ali možemo krenuti s jednom pa na nju dodati drugu, treću i tako dok ne ostvarimo sve što želimo. Najbolje je uočiti koje su to navike koje radite svakog dana i na nju vezati neke drugu naviku i sve to nadograđivati.
Recimo da se po povratku s posla uvijek presvučete u udobnu odjeću. Neka nova navika bude nakon što se presvučem, odradit ću trening. U jednom trenutku to će postati automatsko ponašanje da ćete povratak s posla potpuno nesvjesno vezati uz odrađivanje treninga i nećete ga preskakati. Tako je i sa svakom drugom navikom. Uočite što već činite i na to nadodajte novu naviku na koju će vas prva uvijek podsjećati. I samo tako nećete odustati nakon prvih par dana, prebacivanjem fokusa s motivacije na kreiranje navika. Taj proces nije jednostavan, ali oni za one koji ustraju, itekako se isplati. Sjetite se samo da vam ne treba svakodnevna motivacija za primjerice pranje zubi, češljanje kose ili paljenje svjetla da nebi bili u mraku. To su radnje koje su nam toliko ušle u naviku da o njima ne razmišljamo ni 3 sekunde u danu. Cilj je da nam sve poželjne navike u životu postanu toliko automatizirane da svoje slobodno vrijeme ne provodimo razmišljajući o njima nego da imamo slobodu iskoristiti slobodno vrijeme kako želimo s ostvarenim ciljevima koje smo si postavili.
Da zaključimo...
Motivacija je poželjna i potrebna u životu, ali nije dovoljna za stvarne promjene. Ono što će nam stvarno donijeti rezultati jesu navike, odnosno načini kako provodimo svoje vrijeme. Iako proces izgradnje navika nije jednostavan, jednom kada u njemu uspijemo, ne vraćamo se na staro, a osjećaj zadovoljstva koji osjećamo kad postanemo osobe kakve želimo biti itekako je vrijedan truda.