Svi imamo 24 ista sata u danu. Imamo li? 

2024-09-13

Autor: Sara Sirovec, mag.nutr. 

Jeste li se ikada našli u situaciji da slušate tuđe motivacijske govore ili da vas netko pokušava motivirati na nešto korištenjem nekih uobičajenih fraza "Ako nešto ne možeš postići, znači da to ne želiš dovoljno", "Svaki izazov prilika je za rast" ili "Postani najbolja verzija sebe".

Koje je vaše mišljenje o tim frazama? 

Meni su neke od tih fraza dobre, neke loše, neke mi idu na živce, a neke me stvarno i potaknu na neku promjenu. Iako većina njih može zvučati kao klišej, kad malo zastanemo i razmislimo, zapravo većina njih govori istinu i klišej je upravo zbog toga što na jednostavan i sažet način donose istinu koja nam nije uvijek najdraža. 

Međutim, ima i onih izjava koje nemaju veze s vezom i meni osobno najgora koju sam ikad čula, a jako je raširena u fitness svijetu je ona

Svi imamo ista 24 sata u danu, ako mogu ja možeš i ti, sve drugo su samo izgovori.

Ova rečenica osim što jako kritizira i osuđuje sve koji ne žive isti lifestyle kao i mi, zapravo je i suštinski pogrešna.

Da istina, svi imamo 24 sata u danu, ali ta 24 sata nikako nisu jednaka kod svih. Kao što je svaki od nas različit tako se i vrijeme koje imamo na raspolaganju kod svakoga od nas jako razlikuje. Netko je možda krenuo na faks i od hrpe promjena i ispita za koje mora učiti, 2 sata treninga nisu nešto što mu je prihvatljivo. Netko je dobio dijete, netko se tek zaposlio, a netko ima člana obitelji o kojem mora brinuti. Netko radi od 9 do 5, netko odrađuje 12-satne smjene. Netko se priprema za natjecanje u bodybuildingu i cijeli dan vrti mu se oko onoga što će jesti i kako će trenirati. Netko je prirodni antitalent za sport i svako vježbanje predstavlja mu veliki izazov i izlazak iz ugodne zone, dok je netko od malena aktivan od kad ustane dok ne ide leći na kraju dana. Netko ima financije za članarinu svaki mjesec u teretani, netko na kraju mjeseca spaja kraj s krajem. 

Mislim da ste do sad već shvatili što želim reći. Moramo razumjeti da se životne okolnosti i prioriteti osoba jako razlikuju, a samim time razlikuje se i pristup svakoj osobi. Reći nekome da samo presloži svoje prioritete i da će sve stići nije uvijek najsretnije rješenje. Da istina, ponekad stvarno trebamo objektivno pogledati svoj dan i vidjeti možemo li preskočiti seriju na Netflixu i iskoristiti to vrijeme za nešto produktivnije. Međutim, ponekad nam je ta serija na kraju dana jedino što nas održi na proguramo taj dan do kraja i da potpuno ne poludimo. To naravno nije izgovor za postati couch potato s izgovorom da nam je život prekompliciran i da ga jedna preživljavamo (tada stvari treba mijenjati na višoj razini tipa psiha, posao, odnosi i sl.), ali moramo shvatiti da je moguće da se netko nalazi u jednom izazovnom periodu života u kojem mu ne možemo reći samo ah moraš stisnuti i izgurati nego moramo pružiti razumijevanje, empatiju i vidjeti kako pomoći osobi s obzirom na njezine okolnosti i fitnes dodati u život, a ne život dodati u fitnes.  

Kako se onda postaviti u situaciji u kojoj vas netko ovako "savjetuje"? 

Za početak, ako vam netko kaže "Ako sam ja to mogao/la, možeš i ti" i ne želi čuti vašu stranu priče, samo se maknite iz tog razgovora. Naravno da je moguće da netko ima 1000 različitih obaveza i odgovornosti u danu i sve ih besprijekorno izvršava, ali to ne znači da svi moramo i možemo tako. Neki od nas jednostavno ne funkcioniraju s premalo sati sna (niti bi trebali) ili s konstantno pretrpanim rasporedom, dok drugi pak ne mogu podnijeti dane ljenčarenja. I jedno i drugo je prihvatljivo. Ljepota života općenito, a onda i fitnesa je u tome da imamo slobodnu živjeti ga kako želimo. U fitnesu ne postoji samo jedan pristup i jedan način vježbanja koji je ispravan. Postoji more izbora i načina kako uklopiti redovitu tjelesnu aktivnost i pravilnu prehranu u svoj život. 

Koliko je to s jedne strane prekrasno, s druge može biti i zamorno jer može proći jako puno vremena dok pokušavate iskopirati tuđe rutine i ne zastanete i ne vidite što vama zapravo odgovara.

Zato prije nego krenete s uvođenjem tjelesne aktivnosti u svoj život, zapitajte se nekoliko pitanja:

  • Koliko vremena u danu mogu odvojiti za trening?
  • Koliko dana u tjednu mogu odvojiti za trening?
  • Koju vrstu treninga volim raditi ili koja mi izgleda zabavno?
  • Gdje se osjećam ugodnije dok treniram, u teretani, kod kuće ili na otvorenom?
  • Što želim postići s ovim treningom (mršavljenje, oblikovanje, hipertrofiju...)?
  • Koje se moje realne mogućnosti vezane za trening?

Na ova pitanja odgovorite iskreno, nemojte pokušati zvučati školski idealno i svidjeti se nekome (makar i samome sebi) već na temelju svojih iskrenih odgovora posložite kratke i jasne ciljeve. Nemojte donijeti cilj trenirati 6 dana u tjednu po sat i pol, ako znate da vam trenutne obaveze ili životni stil omogućava da trenirate maksimalno 3 dana u tjednu po pola sata. Nemojte biti prestrogi prema sebi ili čekati savršene okolnosti da krenete sa super perfekcionističkim planom u provedbu. Perfekcionizam je laž koja nas koči da napredujemo jer dok čekamo savršene uvjete i prilike, propuštamo one koje prolaze kraj nas i ostajemo na mjestu. A treba samo krenuti. Ako trenutno ne možeš odvojiti više od 20 minuta 3 dana u tjednu, kreni s tih 20 minuta. Pojavi se one dane kad si sam/a sebi dao/la obećanje i stvori naviku. Garantiram da ćeš nakon što primijetiš razliku i promjenu na svom raspoloženju, izgledu i osjećaju, pronaći vremena da pružiš više. S vremenom ćeš napredovati i tada se vrati na početak i revidiraj svoje ciljeve te ih ovaj put napravi izazovnijim, ali i dalje dohvatljivim. 

I za kraj...

Nemoj se bojati potražiti pomoć. Nitko te ne smije osuđivati zbog tvojih okolnosti, a ako te i osuđuje i govori da vrijeme koje možeš izdvojiti za fitnes ne vrijedi, to govori više o toj osobi nego o tebi. Ti samo kreni hrabro naprijed i ako ti je potrebna stručna pomoć, uvijek mi se možeš obratiti na nutrines25@gmail.com

Čekam te i obećajem da ti nikad neću reći da imamo ista 24 sata na raspolaganju. :)