Nutricionizam - način kako zamrziti ili zavoljeti hranu?
Autor: Sara Sirovec, mag. nutr.

Pozdrav svima!
Razmišljajući o idealnoj temi za prvi blog na mom webu zaključila sam da je najbolje donekle predstaviti moj put u nutricionizmu i fitnesu te pritom srušiti zabludu o nutricionizmu koju sam i sama imala prije nego što sam upisala taj faks.
Za početak moram priznati da je moja motivacija za upisati nutricionizam bila u najmanju ruku diskutabilna. Naime, s početkom srednje škole i promjenom sredine i društva, krenula sam s vježbanjem (tada kod kuće uz snimljene programe) te eksperimentiranjem s različitim dijetama. Sve bi one funkcionirale u smislu da bi izgubila nešto kilograma u mjesec dana, ali bi te kilograme vrlo brzo vratila kad bi krenula sa svojom uobičajenom prehranom. Zbog toga sam krenula istraživati održivije obrasce prehrane, a glavni izvor informacija bio mi je, a tko drugi nego dr. Google, odnosno internet. Internet je prekrasno mjesto kad ga znate koristiti i kad znate pretraživati informacije. Međutim, kad imate 16ak godina i jedino što želite je što prije izgubiti tih 5 kilograma koji vam užasno smetaju, internet je plodno tlo za zbunjenost (ili nešto puno gore). Jedna osoba govori jedno, druga drugo, treća pak nešto skroz deseto, a vi nemate pojma koja je informacija na kraju relevantna i krećete se i dalje vrlo nezdravim obrascima prehrane.
Kako je vrijeme odmicalo, postajala sam već i lagano frustrirana te sam u četvrtom srednje otkrila da postoji fakultet koji me može naučiti kako najbolje postići željenu kilažu, nutricionizam. Moja je logika bila, učit ćemo o hrani, naučit ću sve loše strane "junk food-a" što će me dovoljno prepasti da više ne poželim tako nešto jesti već ću htjet jest samo ekstra zdravu hranu i tako ću vrlo lako postići ono što želim. Mislim da je već jasno zašto je to problematično razmišljanje.
NUTRICIONIZAM ĆE VAS NAUČITI U PRAVILNO POSLOŽENOJ PREHRANI IMA MJESTA ZA BAŠ SVU HRANU (ČAK I ONU "NAJNEZDRAVIJU") DOKLE GOD SU SVE NAŠE NUTRITIVNE POTREBE ZADOVOLJENE.
Nutricionizam je znanost o prehrani i utjecaju koji ona ima na naš organizam. Nutricionizam će vas naučiti vrlo komplekse fiziološke i biokemijske procese koje prolazi naš organizam i pokazati zašto je hrana toliko važna za naše zdravlje. Također, nutricionizam će vas naučiti da u pravilno posloženoj prehrani ima mjesta za baš svu hranu (čak i onu "najnezdraviju") dokle god su sve naše nutritivne potrebe zadovoljene. Takav pristup hrani me nemalo iznenadio zbog mog prijašnjeg vrlo ograničavajućeg pogleda na hranu i razmišljanja kako je manje bolje, kako je meso najveće zlo koje postoji, a da od pizze treba (doslovno) bježati.
Nutricionizam nikad ne daje ograničavajuć pogled na hranu, nego nudi holistički pristup, odnos gleda hranu kao cjelinu. Nutricionist, odnosno stručnjak za prehranu, nikad vam neće zabraniti određenu hranu u kojoj uživate nego će prilagoditi vašu prehranu kako bi zadovoljili svoje nutritivne, energetske, ali i okusne, odnosno psihološke potrebe. Nutricionizam nas uči da hrana ima i svoju socijalnu dimenziju, da povezuje ljude i pomaže nam u stvaranju uspomena.
Zbog toga na hranu ne treba gledati kao na neprijatelja i tražiti načine kako da zamrzimo neku hranu. Uz pravilno prilagođenu prehranu, možemo jesti i voće i povrće i mahunarke i burgere. Naravno da ćemo prednost dati onoj hrani koja će našem tjelesnom zdravlju učiniti dobro. Takva hrana može (i je) biti vrlo ukusna. Međutim, ne trebamo ni bježati od hrane koje možda nije nutritivno najbogatija, ali nam donosi zadovoljstvo.
A kako prilagoditi svoju prehranu da u njoj može biti mjesta za sve, saznajte u narednim blogovima. :)