Prehrana u službi zaštite od sunca 

2024-08-09

Autor: Sara Sirovec, mag. nutr

Ljeto je lagano u svojoj drugoj polovici i kao i svake godine i ove primjećujem koliko svi mi često zaboravljamo na jačinu koju ima sunce. Vrlo često mi se dogodi da stojim pola sata na direktnom suncu i poslije se čudim kako mi je koža izgorila, odnosno koliko crvenila se razvilo u relativno kratkom razdoblju. Isto tako se uvijek čudim ljudima koji uspijevaju ležati na najvećem suncu na plaži i "pržiti se". Ne smijemo se zavaravati, sunce sa sobom nosi opasnost i nikako nije preporučljivo biti na direktnom suncu bez ikakve zaštite usred dana. Prekomjerno izlaganje suncu osim što može uzrokovati opekline, uzrokuje i ubrzano starenje, hiperpigmentaciju te povećava rizik od razvoja karcinoma kože. 


S druge strane, izlaganje suncu ima svojih prednosti, kao što je primjerice adekvatna sinteza vitamina D u organizmu koji je pak zaslužen za čitav niz reakcija u organizmu. Iz tog razloga, sunce ne trebamo izbjegavati u širokom luku, ali mu se moramo izložiti pametno. Najbolje vrijeme za biti na suncu jest jutro i kasnije popodne, odnosno do 10h i nakon 18h te koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom popularne "SPF-ove". Oni u većini slučajeva pružaju zaštitu od sunca te potiču regeneraciju kože i sprječavanju forostarenje. 

Kako nam prehrana može pomoći u zaštiti od sunca? 

 Zahvaljujući sposobnosti da zaštite kožu od štetnog utjecaja UV zračenja kroz svoje antimutageno i antiokisdativno djelovanje te sposobnosti hvatanja slobodnih radikala, određeni fitonutrijenti mogu biti korisni za njegu i obnovu kože.

Osim korištenja krema i sprejeva za sunčanje i prehrana ima značajnu ulogu u zaštiti kože od sunca. Zahvaljujući sposobnosti da zaštite kožu od štetnog utjecaja UV zračenja kroz svoje antimutageno i antiokisdativno djelovanje te sposobnosti hvatanja slobodnih radikala, određeni fitonutrijenti mogu biti korisni za njegu i obnovu kože.

Jedan od najpopularnijih i najistraživanijih fitonutrijenata za zaštitu kože je beta karoten, antioksidans koji se u ljudskom tijelu pretvara u vitamin A. Pripada obitelji antioksidansa karotenoida te je odgovoran za crvenu, žutu i narančastu boja voća i povrća. Beta-karoten ima ključnu ulogu u borbi tijela protiv tzv. slobodnih radikala koji u tijelu nastaju između ostalog djelovanjem UV zraka te uzrokuju različite probleme. Beta karoten ili uklanja slobodne radikale ili inhibira enzime koji ih mogu proizvesti i tako sprječava oštećenje stanica i starenje kože koje uzrokuju slobodni radikali. Uz to, beta karoten je provitamin retinola, koji je vrlo popularan u različitim skin care rutinama.

Iako se u pripremi kože za ljeto, nerijetko savjetuje uzimanje suplemenata beta karotena zbog zaštitinog djelovanja protiv crvenila kože izazvanog UV-zrakama, pokazalo se da je učinak postignut kod dugotrajnog unosa namirnica bogatih karotenoidima zbog čega ih je vrlo važno ukomponirati u svoju svakodnevnu prehranu.

Beta karoten se ponajviše nalazi u crvenom, narančastom i žutom voću i povrću poput mrkve, rajčice, žute paprike, marelice i dinje. Tamnozeleno povrće poput kelja, špinata i brokule također sadrži značajne količine ovog nutrijenta. Osim toga, beta karoten se nalazi i u začinskom bilju poput kajenskom papru, čiliju, peršinu, korijanderu ili ružmarinu.

Osim karotena, drugi važni nutrijenti za zaštitu kože i organizma od sunca jesu apigenin koji je pronađen u različitim vrstama voća i povrća. Zatim kvercetin koji se nalazi u kožici luka i kori jabuka, kurkumin, silimarin, proantocijanidini iz smjemenki grožđa te resveratrol koji se nalazi u grožđu, kikirikiju, crvenom vinu i bobičastom voću.

ZAKLJUČAK ZA KRAJ

Sa suncem trebamo postupati oprezno. Izbjegavati ga od 10 do 18 sati, koristiti zaštitni faktor i široku laganu odjeću te dobro posloženom prehranom koja se temelji na mnoštvu šarenog voća i povrća pružiti dodatnu zaštitu kako bi u vrućim ljetnim danima mogli bezbrižno uživati.



M. Michalak, M. Pierzak, B. Krecizs, E. Suliga (2021) Bioactive Compounds for Skin Health: A Review. Nutrients 203

https://vitamini.hr/znanost-industrija/promo/vise-od-uv-zastite-zastita-od-sunca-i-njega-koze-15846/

W. Stahl i J. Krutmann (2006) Systemic photoprotection through carotenoids. Hautarzt 4, 281-285